Jak na letenky

„Ty kráso! To si snad dělají srandu, ne? Takže 20 kg zavazadlo v kombinaci s letištními poplatky mě ve výsledku vyjdou dráž, než samotná letenka?! To je nějakej blbej fór, ne? A navíc jsem čekáním na tu „super levnou letenku“ strávil tolik času, kterého jsem mohl využít daleko efektivnějším způsobem, že se mi to ve výsledku stejně ani nevyplatí…“ Tak přesně tyhle pocity jsem měl při hledání ideální cesty do Austrálie, kam letím v druhé polovině ledna a rád bych se s vámi podělil o několik poznatků.
20-12-06_let 1. Rezervace a vyhledávání letenek
Začnu klasickým výpisem společností, které buď nabízejí tipy na levné letenky nebo slouží jako vyhledávače. O facebookových stránkách ani raději nepíšu, to by bylo na celou knihu…

http://kiwi.com http://pelikan.cz
http://letuska.cz http://kayak.com
http://fly4free.com https://www.skyscanner.cz
http://cestujlevne.com http://azair.cz
http://pelikan.sk http://kralovna.cz
http://studentagency.cz http://www.letenkomat.cz
http://www.expedia.com http://www.airfarewatchdog.com
http://www.tripsta.cz http://levnocestovani.cz
http://chytrezajezdy.cz http://cestujeme-chytre.eu
http://fly4free.cz/ http://usalevne.cz
http://www.travelak.cz http://www.vletenky.com
http://www.letenkar.cz http://happyfly.cz
http://www.akcniletenky.cz http://www.radicestujeme.eu
http://honzovyletenky.cz http://jaknaletenky.cz
http://www.letenkyblog.cz http://www.levneletenky.org
http://zaletsi.cz

2. Anonymní okno
Při vyhledávání letenek mějte pokaždé zapnuté anonymní okno. Někteří přepravci totiž monitorují Vaši webovou historii a na jejím základě mohou uměle navyšovat ceny letenek.20-12-06_let2
3. Zavazadlo a letištní poplatky
Pořádně si překontrolujte, cože Vám to ty „super chytré“ vyhledávače letenek našly. Celkem často totiž nepočítají s letištními poplatky a také se ve většině případů stává, že v ceně letenky je započítaná pouze cena příručního zavazadla. Především nízkonákladové linky mívají ve zvyku při rezervaci automaticky nakalkulovat zdravotní pojištění, upozornění na mobil apod. Buďte proto obezřetní a kontrolujte si, jestli cena uměle nenarostla bez Vašeho vědomí.

4. Azair.cz – chytrý, ale nedotažený pomocník
Pobavila mě situace, kdy mi portál Azair.cz vypočítal cenu za letenku 3 691,- a v reálu u dopravce stála trojnásobně více. Pokud Vás čeká několik přestupů a využíváte pro nákup letenek web Azair.cz, opravdu si každou z nich pečlivě zkontrolujte ještě před nákupem první letenky. Může se totiž stát, že po nákupu prvních dvou letenek skončíte v pasti, protože cena následující letenky se nepříjemně liší od toho, co bylo uvedeno na vyhledávací stránce. Každopádně na tomto webu oceňuji hlavně možnost velkého množství parametrů a nastavení jednotlivých letů. Jako negativum hodnotím delší dobu načítání a nemožnost si zarezervovat všechny lety skrz jejich vlastní webové rozhraní (alespoň jsem na to nepřišel).

20-12-06_let3

5. Kiwi.com – vše na jednom místě
Velice mile mě překvapil vyhledávač Kiwi.com. Oproti Azairu nabízí i možnost nákupu a počítá se všemi poplatky. Opět je sice nutno započítat finance za zavazadlo, nicméně si můžete být jisti, že zobrazená cena obsahuje vše (včetně letištních poplatků). Nicméně je příjemné označit u položky „zavazadlo“ jedno políčko a vědět, že máte o bagáž postaráno. Také se mi líbí zobrazení vízových povinností. Občas totiž narazíte na stát, který vyžaduje tranzitní vízum i na přestup mezi jednotlivými terminály. Na druhou stranu bych ocenil možnost širších možností nastavení vyhledávání.

6. Kiwi a Skyscanner – úspora času a nervů
Obrovskou výhodou těchto letenkových vyhledávačů je jednoduchost. Letenku máte koupenou během několika minut a ušetří Vám to spoustu nepříjemných starostí. Nemusíte tedy řešit návaznost jednotlivých letů nebo se Vám také nemůže stát, že těsně před odletem zjistíte, že jste u jedné z letenky uvedli špatné číslo pasu.

7. Chyba? Nevěště hlavu!
Spletli jste si datum odletu a letenka se musí přerezervovat? Nevěště hlavu, velká spousta leteckých společností umožní přerezervování letenky za menší finanční obnos. Nemůžete s tím však počítat u nízkonákladovek typu Ryanair.
20-12-06_let4.1
8. Levnější nemusí být vždy nejlacinější
Zkuste trochu experimentovat s různě drahými letenkami. Pokud cestujete se zavazadlem, tak ve výsledku může být lacinější původně dražší letenka. Zkuste si nanečisto otevřít pár letenek v podobné cenové hladině a pozorujte, jak se jejich cena mění v závislosti na zavazadle.

9. Vyberte si správné místo
Až budete mít koupenou letenku a budete se chystat na online odbavení, tak koukněte na SeatGuru. Stránka vám pomůže s výběrem nejlepších sedadel v jakémkoli letadle na základě map a recenzí pasažérů. :)

10. Prohlídky měst při přestupu zdarma
Věděli jste o tom, že některá světová letiště nabízejí pro cestující okružní jízdy po památkách zdarma? Koukněte na portál happyfly.cz.

11. Dlouhý let s řadou přestupů? Nevadí!
Máte letět na druhou stranu světa a disponujete relativně velkým množstvím času? Proč si tedy let nerozložíte do několika dnů a nepoznáte více destinací? Já jsem si například let do Sydney prodloužil sice na týden, ale zato uvidím Thajsko, Singapuru, Bali a Darwin. Člověk hned vnímá přestupy mezi jednotlivými lety v jiném světle :)
20-12-06_let5
12. Dvakrát měř, jednou…
Jsme jenom lidi a s přicházející únavou stoupá šance na selhání. Není divu, že po několika hodinách usilovného hledání uděláte nějakou stupidní chybu a místo v Nice (Francie) se například objevíte v srbském městě Niš.

„Kuriózní příhoda se stala v pondělí čtyřčlenné skupině českých turistů, kteří chtěli na francouzskou Riviéru, ale omylem doletěli do srbského města Niš. Organizátor zájezdu si při rezervaci letenek spletl francouzské město Nice se srbským městem Niš. Slovenský server topky.sk v úterý uvedl, že omyl Češi zjistili až po přistání letadla.“

13. Trpělivost nutností!
Buďte odolní. Člověk musí brát v potaz fakt, že ceny letenek kmitají někdy až nelogicky nahoru a dolů. Pokud nejste ve správnou chvíli na správném místě, tak hned můžete být o X tisíc korun chudší. Člověka zamrzí když si uvědomí, co si mohl za ušetřené finance dovolit a kolik času v práci mu jejich vydělávání zabralo. Nicméně jde pořád jenom o peníze. Prachy budou i po nás. Můj kámoš Albert Fikáček mi před nedávnem řekl zajímavou věc: „Pokud člověk není úplně blbej a nenamočí se do nějakého průseru, tak se musí fakt hodně snažit, aby skončil na ulici a neměl co do pusy. Já jsem v 16 letech dostopoval sám do Afriky, neměl jsem v kapse ani korunu a stejně jsem nikdy netrpěl hlady. Lidé jsou tady u nás ze všeho hrozně podělaní!“

Něco na těch jeho slovech bude! :) Doufám, že Vám článek alespoň v něčem pomohl a omlouvám se, pokud jsem některé informace uvedl nepřesně. Jedná se o soubor poznatků, které jsem načerpal především během posledních několika dnů a měl jsem potřebu se s nimi podělit.

20-12-06_let6Díky rozvolněnému letu do Sydney si například můžu vychutnat krásy thajského Phuketu… :)

1 thought on “Jak na letenky

  1. Dobry den,
    Jaky pouzivate prohlizec (a operacni system) ? Nas vyhledavac overuje v okamziku rozklinuti detailu spojeni cenu v realnem case u letecke spolecnosti a pokud se overeni nezdari (to muze byt z ruznych duvodu, napr. ale i proto, ze se mezitim vsechny letenky vyprodaly, let. spol. zmenila/zrusila let, spojeni se technicky nezdarilo atd. atd.), zobrazime status „NEZDARILO SE“ – vcetne vyrazneho cerveneho vykricniku. Ve vasem obrazku je ale misto neho zelene „zatrzitko“, ktere se zobrazuje pouze, pokud byla cena overena spravne. To je nam hodne podezrele. Testovali jsme to v Chrome, Firefoxu i Safari a indikace funguje spravne. Tak bychom se radi dobrali toho, proc to ve vasem pripadne vypada takto. Predem diky za spolupraci.
    Hezky den,
    Team AZair.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *