PŘEHLED VÝSTUPŮ

ELBRUS (5 642 m)

3.3/5

RUSKO

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 70 %

2 – 3 DNY (+ AKLIMATIZACE)

S dobrou aklimatizací a počasím není výstup normálkou extrémně náročný. Aklimatizovali jsem se na Kazbeku a při samotném výstupu jsme spali na kopci 2 noci. Z naší (jižní strany) se jde skoro celou dobu po sjezdovce a až do 3 800 metrů se dá vyjet lanovkou. Nejedná se o příliš hezký výstup, ale výhled stojí za to a také je to ideální kopec na posunutí výškového limitu. Ostatně i díky tomu tu chodí tolik lidí…


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

MT. BLANC (4 810 m)

3.6/5

FRANCIE

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 80 %

2 – 3 DNY (+ AKLIMATIZACE)

Na mont blanc jsem se celkem vydal třikrát a jen v jednom případě jsem byl úspěšný. Vždy mě tam totiž potrápilo počasí a nedostatek času. Opět zde ale platí, že s dobrou aklimatizací a předpovědí se nejedná o nic hrozného. Jen tu leze obrovské množství lidí (bacha na kameny), což člověka může odradit. Jediným nepříjemným místem je Grand Couloir, kde si člověk musí dát opravdu pozor a ráno vystartovat opravdu brzo. Ideální aklimatizace před výstupem je nedaleké gran paradiso. Často se tu také mění podmínky a legislativa výstupů – možnosti spaní, výbava, průvodce. Před odjezdem si vše raději zkontrolujte u oficiálních zdrojů.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

GRAN PARADISO (4 061 m)

3.5/5

ITÁLIE

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 65 %

1 – 2 DNY

Na Gran paradiso jsme se vydali v rámci aklimatizace na mont blanc. normálka není přilíš náročná a díky chalupě „Frédéric Chabod“ se jedná o poměrně komfortní výstup. Opět je tu spousta lidí, které mohou výstup stížit a závěrečná pasáž až na samotný vrchol je trochu techničtější (vyžaduje jištění) a většina lidí ji proto vynechává.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

PICO DE TEIDE (3 718 m)

3/5

ŠPANĚLSKO

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 50 %

1 – 2 DNY

Jednoduchý kopec ideální pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet základy vysokohorských výstupů. Dá se tu dobře otestovat aklimatizace organismu a také schopnost zvládnout dlouhé táhlé stoupání. Pěšky se dá vyjít až na vrchol jen do určité hodiny a pak už vás tam bez vstupenky na lanovku nepustí. Pokud chcete přespat na chalupě (jako my), musí se udělat rezervace dopředu. Také musíte získat permit (zdarma), pokud na chalupě spát nechcete. Jinak při východu slunce teide vrhá největší evropský stín, který jde pouhým okem spatřit. Skvělá podívaná, ale leze tu hodně lidí.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

KAZBEK (5 033 m)

3.2/5

GRUZIE

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 70 %

2 – 3 DNY (+ AKLIMATIZACE)

Poslední dobou velmi oblíbený především pro to, že se jedná o poměrně lehce zdolatelnou pětitisícovku. Já zde byl dvakrát a v obou případech neúspěšně. Poprvé se jednalo o aklimatizaci před elbrusem a měli jsme jen jeden vrcholový den, který bohužel nevyšel. Rok na to jsme se vyrazili v květnu, kdy tu byly ještě zimní podmínky a ty byly opravdu mizerné. Při dobré aklimatizaci a počasí se nejedná o náročný kopec. Jen se tu jde po ledovci a chce to mít komplet ledovcovou výbavu a také mít zkušenosti z případným vytahováním z trhliny. Ve vrcholových partiích jich je poměrně dost…


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

DHAMPUS PEAK (6 035 m )

4.3/5

NEPÁL

BŘEZEN – KVĚTEN, ZÁŘÍ – LISTOPAD

NÁROČNOST: 85 %

10 – 14 DNÍ

Na Dhampus Peak jsem vylezl v rámci Dhaulagiri treku. samotný KOpec není nějak zvlášť krásný, ale při dobrém počasí tu může být skvělý výhled na vrchol Tukuche a sedmou nejvyšší horu světa, Dhaulagiri. Pokud chcete vylézt na nějakou šestitisícovku, vybral bych si jiný vrchol. Dhampus je vhodný spíše pro ty, kteří jdou okruh kolem Dhaulagiri a v samotném závěru si při dobrém počasí vyběhnou za pár hodin na Dhampus. Jelikož se kopec nachází na konci treku, dá se na něj vycházet i z Marphy. V tomto případě však musíte být perfektně aklimatizovaní, protože tu na 5 km délky zdoláte 2 000 metrů převýšení.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

JEBEL TOUBKAL (4 167 m)

3.2/5

MAROKO

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 60 %

2 DNY

Nejvyšší hora Severní Afriky a Vysokého Atlasu je v pohodové dochozí vzdálenosti od vesnice Imlil. Nejedná se o fyzicky a technicky náročný výstup, nicméně se člověk dostane do více než 4 000 metrů. My jsme jedno odpoledne vyšli na chalupu pod Toubkalem (jsou tu 2 a dá se tu půjčit komplet vybavení) a další den jsme brzo ráno vyrazili směr vrchol. Doporučuji mít mačky, cepín jsem nepoužil ani jednou. Problémem může být nedostatečná aklimatizace, protože do Maroka se většinou nejezdí vyloženě na hory a Toubkal je spíš zpestřením programu. Tak bacha na to.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

GERLACHOVSKÝ ŠTÍT (2 655 m)

4/5

SLOVENSKO

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 60 %

1 DEN

Gerlach vnímám jako nepsanou povinnost každého správného československého horala. Na vrchol vede několik cest a my jsme vzhledem k zimním podmínkám zvolili pro výstup i sestup  Batizovský žlab (běžně slouží jen pro sestup). Jelikož jsem byl se skupinkou 3 málo zkušených lidí, museli jsme mít 2 průvodce (při letních podmínkách může být 1 průvodce na 3 osoby). Na Gerlach může člověk bez průvodce jen pokud je registrovaný horolezec (alespoň musí mít ČHS) a nesmí vystoupit lehčí cestou než 2+ UIAA. Výstup není urientačně náročný a technicky už to není vyloženě choďák a musí se místy zajistit. Nicméně se nejedná o nic šíleného a dá to každý průměrně trénovatný člověk.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

HUAYNA POTOSI (6 088 m)

4/5

BOLÍVIE

KVĚTEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 80 %

 2 DNY

Nejedná se o technicky náročný kopec, ale vyžaduje alespoň několikadenní aklimatizaci (v našem případě 9 dní) a štěstí na počasí. Jeden den jsme vyšli na chalupu v 5 300 metrech, kde jsme se najedli a šli jsme brzo spát. Následoval budíček o půlnoci a chvíli po 1:30 jsme si nazuli mačky a pokračovali směr vrchol. Počasí nám vyšlo na jedničku a kromě jedné menší laviny (uvolnil se sérak cca 200 metrů od nás) se žádné velké vzrůšo neudálo. Přeskočili jsme pár trhlin a kolem 7:00 jsme dosáhli vrcholu. Z 10 lidí ho vylezlo 8, což je podle mě skvělý výsledek. Měli jsme sebou jednoho průvodce na 2 osoby a celý balíček na 2 dny s vybavením a jídlem vyšel na 800 BOB (cca 2 700,- CZK).


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

ARARAT (5 137 m)

2.5/5

TURECKO

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 60 %

4 DNY

Nejvyšší hora Turecka leží na východě země u íránsko – arménských hranic. Dostat se sem dá nejlépe letecky přes Istanbul do Igdiru a z Igdiru pod kopec autem. Jeden den člověk šlape do základního tábora ve výšce 3 200 metrů, další den do výškového tábora ve 4 200 metrech, třetí den výstupu ho čeká vrchol a poslední den sestup zpět k autu. Od výšky 4 900 metrů musí člověk nazout mačky a šlape se po ledovci. Cepín, sedák a helma nejsou potřeba. Jinak na Ararat se musí s průvodcem a cena permitu se pohybuje kolem 200 € ve které je započítaný i místní průvodce.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

IZTACCÍHUATL (5 230 m)

2/5

MEXIKO

LISTOPAD – LEDEN

NÁROČNOST: 60 %

2 DNY

Třetí nejvyšší hora Mexika není sice příliš technicky náročná, ale určitě se ji nevyplatí podceňovat. Minimálně vyžaduje alespoň několikadenní aklimatizaci a štěstí na počasí. Doporučuji zde nechodit během víkendů, protože je tu mraky lidí, kteří se absolutně neumí pohybovat v horském terénu. Byli jsme tu v neděli a lidí tu bylo jako na Václaváku. Je tu sice bivak pro cca 30 lidí, ale my jsme se tam nevešli a doporučuji stan. Voda zde není vůbec a je ji potřeba vzít cca 6 litrů. Od bivaku následuje cca 500 metrů dlouhé stoupání, které vyžaduje trochu lezecké praxe. Nejedná se o nic extra náročného. Kousek pod vrcholem se také nachází 300 metrů dlouhý ledovec a je potřeba mít mačky s helmou.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

PICO DE ORIZABA (5 636 m)

3/5

MEXIKO

LISTOPAD – BŘEZEN

NÁROČNOST: 65 %

2 DNY

Nejvyšší hora Mexika budí už z dálky respekt. Podobně osamocené vulkány přitahují rychlé změny počasí a člověk musí být opatrný, aby zde nechytil bouřku. Šel jsem na vrchol z jihu a prakticky až do 4 700 metrů by se dalo vyjet na motorce. Nachází se tu prostorná chata, kde jsme byli prakticky sami. Od chaty to je na vrchol cca 5 hodin (2 km / 950 m) a většinu času se jde buď sutí nebo se kličkuje mezi skalkami. Orientačně ani technicky to není nic náročného, ale určitě doporučuji mít helmu a mačky. Svah je prudký a občas někdo uvolní kámen. Byl bych opatrný na to, co necháte na parkovišti v autě – nám obě auta vymlátili a vykradli pár drobností.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

NEJ. EVROPSKÉ VRCHOLY

– NEHODNOCENO –

EVROPA

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 40 % a méně

1 DEN

GOLEM KORAB (2 764 m) – Č / F / V / G / I

COMA PEDROSA (2 944 m) – Č / F / V / G / I

BOSANSKI MAGLIĆ (2 386 m) – Č / F / V / G / I

MUSALA (2 925 m) – Č / F / V / G / I

ZLA KOLATA (2 534 m) – Č / F / V / G / I

HALTI (1 324 m) – Č / F / V / G / I

GJERAVICA (2 656 m) – Č / F / V / G / I

HOVERLA (2 061 m) – Č / F / V / G / I

BEN NEVIS (1 344 m) – Č / F / V / G / I