PŘEHLED TREKŮ

GR 20

4.5/5

KORSIKA – FRANCIE

KVĚTEN – ŘÍJEN

NÁROČNOST: 80 %

10 – 14 DNÍ

Srdeční záležitost! V roce 2016 jsme zde s Adamem Chloupkem vytvořili český rychlostní rekord, když jsme trek přeběhli za 4 dny. Jedná se o opravdu náročný přechod, kdy na necelých 200 km zdoláte přes 13 000 metrů převýšení a většina trasy vede po kamenných pěšinkách nebo skalních plotnách. Místy se člověk pohybuje nad hlubokými srázy a také se používají ocelové řetězy. Krásný, ale náročný trek, který člověka prověří po všech stránkách!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

PEAKS OF BALKANS

3.6/5

KOSOVO, ALBÁNIE, ČERNÁ HORA

KVĚTEN – ŘÍJEN

NÁROČNOST: 60 %

7 – 10 DNÍ

Úžasný trek, který člověka dostane na sporné trojmezí rozporuplných států. v každém státu vypadají prokleté hory odlišně a je dobré, že se tu každou chvíli dají doplnit zásoby nebo se také dá prakticky každý den spát na posteli. trek jsem přebíhal v květnu 2019 s partou 6 lidí a ačkoliv tu ještě byl sníh, tak se nejednalo o nic šíleného. Moc se nám tu líbilo a těším se, až se sem vrátím. Navíc je tu levno a lidé jsou fajn :-)


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

DHAULAGIRI TREK

4.3/5

NEPÁL

BŘEZEN – KVĚTEN, ZÁŘÍ – LISTOPAD

NÁROČNOST: 75 %

10 – 14 DNÍ

DALŠÍ NÁDHERNÝ, ALE NÁROČNÝ TREK, KTERÝ SE Z VELKÉ MÍRY ODEHRÁVÁ VE VYSOKÉ NADMOŘSKÉ VÝŠCE. ŠEL JSEM HO DVAKRÁT A V OBOU PŘÍPADECH MĚLI NĚKTEŘÍ ČLENOVÉ VÝPRAVY VÝŠKOVOU NEMOC. NA TREKU JSOU OBVYKLÉ SESUVY PŮDY, LAVINY (JEDNA NÁS TĚSNĚ MINULA) A DALŠÍ NEBEZEPEČÍ SPOJENÁ S VYSOKOU NADMOŘSKOU VÝŠKOU A DRSNOU PŘÍRODOU. V RÁMCI TREKU SE OBCHÁZÍ SEDMÁ NEJVYŠŠÍ HORA SVĚTA, DHAULAGIRI A NA ZÁVĚR TREKU SE DÁ VYJÍT I NA ŠESTITISÍCOVÝ DHAMPUS PEAK. ZATÍMCO PRVNÍ TÝDEN SE DÁ VYUŽÍVAT ZÁSOB A SPANÍ U MÍSTNÍCH, MUSÍTE SI NÉST KOMPLET VYBAVENÍ (VČETNĚ MAČEK) NA DRUHÝ TÝDEN. ADRENALINOVÝ ZÁŽITEK!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

ARCTIC CIRCLE TRAIL

3.5/5

GRÓNSKO

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 60 %

9 – 10 DNÍ

HEZKÝ TREK, KTERÝ JE VŠAK PO CCA 4 DNECH STEREOTYPNÍ A UŽ NEPŘINÁŠÍ NIC NOVÉHO. LÍBILO SE MI POZNAT GRÓNSKO V PRAVÉM SLOVA SMYSLU, ALE PŘÍLIŠ SE NELIŠILO OD ZBYTKU SKANDINÁVIE. CELÝ TREK JE ROZDĚLEN DO NĚKOLIKA ETAP, NA JEJICHŽ KONCI SE VŽDY NACHÁZÍ CHALUPA NA PŘESPÁNÍ. NĚKDY SE JEDNÁ O PROSTORNOU BUDOVU PRO 10 A VÍCE LIDÍ, JINDY JEN DROBNÝ KAMRLÍK PRO 4 OSOBY. KROMĚ TREKU TAKÉ DOPORUČUJI VÝLET (NA KOLE) K LEDOVCI. JINAK JE V OKOLNÍCH MĚSTECH NAPROSTO KULOVÉ A ČLOVĚK SE TAM MŮŽE UNUDIT K SMRTI.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

INYLCHEK TREK

4.5/5

KYRGYZSTÁN

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 65 %

9 – 10 DNÍ

Krásný trek, který nemusí být až tak lehké celý projít. Já a moji kámoši průvodci jsme tam byli celkem 4krát a z toho jsme ho prošli 2krát. Jednou za nezdar mohlo velké množství srážek a stržený most, podruhé nějaký vrah, kvůli kterému policie oblast uzavřela. Trek je však krásný díky nekonečným zeleným pláním a bílým vrškům pohoří Ťan Šan. Do toho se pasou divocí koně a o turistu jen tak nezavadíte. Opravdu hezké místo, na které rád vzpomínám!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

TOTES GEBIRGE

4/5

RAKOUSKO

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 65 %

4 DNY

TOTESKY JSEM PŘECHÁZEL DVAKRÁT A V OBOU PŘÍPADECH V ZIMĚ. V OBOU PŘÍPADECH NÁM VYŠLO HEZKÉ POČASÍ A NEPOTKALI JSME ANI PŘÍLIŠ TURISTŮ. OBLAST JE KRÁSNÁ A MOC RÁD BYCH SI JI PROŠEL I V LÉTĚ. V ZIMĚ SE DÁ SPÁT V OTEVŘENÝCH WINTRÁČÍCH ZA MENŠÍ POPLATEK. S TROCHOU ŠTĚSTÍ TAM I ČLOVĚK NAJDE PIVKO NEBO JINÝ ALKOHOL A PENÍZE HODÍ DO KASIČKY. RAKUŠÁCI MAJÍ NAVÍC SKVĚLE ZMÁKNUTOU LAVINOVOU PŘEDPOVĚĎ. ZA MĚ SKVĚLÁ LOKALITA NA PRODLOUŽENÝ VÍKEND! :-)


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

RILA

3.2/5

BULHARSKO

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 60 %

4 DNY

Tento přechod jsem absolvoval v zimě na sněžnicích. Jednalo se o skvělý trek bez lidí se spaním ve wintráčích. Skvělé je, že se v rámci přechodu dostanete na nejvyšší horu Bulharska (a vlastně i celého Balkánu), Musalu. Od ostatních průvodců mám echo, že jsou v Rile většinou dobré podmínky koncem března. To mohu potvrdit i já a těším se, až se tam zase někdy vypravím!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

PŘECHOD MADEIRY

3.7/5

MADEIRA

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 40 %

6 DNÍ

Pohoří obklopené mořem – tak bych definoval Madeiru. Krásný ostrov, který je více než na vícedennÍ treky dělaný na delší běžecké výlety z bodu A do bodu B. Pokud se člověk nenachází na levádě (vodní vrstevnicový kanál), bude nejspíš stoupat nebo klesat do prudkého kopce. Moc roviny tu zrovna není. Z toho i plyne relativně málo míst na stanování. Také se tu neskutečně rychle mění počasí a i v hlavné sezoně tu můžete dost slušně promoknout.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

WEST HIGHLAND WAY

2.2/5

SKOTSKO

ČELOROČNĚ

NÁROČNOST: 35 %

7 – 10 DNÍ

Z MÉHO POHLEDU SE JEDNÁ O NEPŘÍLIŠ ATRAKTIVNÍ TREK SKOTSKOU VYSOČINOU. VĚTŠINA TRASY VEDE PO STARÝCH VOJENSKÝCH STEZKÁCH, KTERÉ JSEM NEPŘÍJEMNĚ ZPEVNĚNÉ A NAVÍC SE DOST ČASTO NACHÁZÍ JEN KOUSEK OD FREKVENTOVANÉ SILNICE. TREK TAKÉ CHODÍ POMĚRNĚ DOST LIDÍ, TAKŽE TU ROZHODNĚ NEBUDETE SAMI. Také se tu nachází velké množství otravných midges, takže doporučuji dostatek repelentu a moskytiéru. PŘÍŠTĚ BYCH RADĚJI ZVOLIL OSTROV SKYE.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

TORRES DEL PAINE

4.2/5

CHILE

ŘÍJEN – ÚNOR

NÁROČNOST: 60 %

7 – 10 DNÍ

Když se vysloví název Patagonie, většina z Vás si představí právě NP Torres del Paine. Snad i díky tomu se v tomto parku nachází stovky turistů. Rozhodně doporučuji jít celý trek kolem dokola (tzv. O) místo W treku. Na W treku se budete neustále vyhýbat dalším lidem a moc si to neužijete. Problém je v tom, že se musí vždy spát v kempech a kempy vyžadují rezervaci dopředu (já ji dělal pro 10 lidí i 3 měsíce předem). Bez rezervací vás ochránci parku nepustí přes kontrolní stanoviště. Bohužel kempy patří 3 různým společnostem a někdy je nadlidský úkol rezervovat všechna kempoviště. Jinak se jedná o moc hezký trek, který jsem absolvoval již třikrát a rád se sem zase někdy vrátím! :-)


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

SIERRA VALDIVIESSO CIRCUIT

4.1/5

ARGENTINA

ŘÍJEN – ÚNOR

NÁROČNOST: 75 %

3 – 4 DNY

Poměrně náročný trek nejen z pohledu orientace, ale také díky těžké a podmáčené podložce. Značení tu prakticky není (jen pár úvodních a závěrečných kilometrů někdo poznačil lepící páskou) a poznáte tak tu pravou Patagonii v opravdu surové podobě. Často čvachtáte bažinou, jindy zase hledáte cestu v prudkém zalesněném svahu a jindy zase řešíte, jestli je zasněžený svah dostatečně únosný na to, aby vás udržel. 2. den treku jsem zkusil dvě varianty (viz GPS) a jednoznačně zvolte tu přímější přes hřeben, než obcházečku k jezeru. Tam je to opravdu divočina!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

ISLA NAVARINO TREK

4.3/5

CHILE

ŘÍJEN – ÚNOR

NÁROČNOST: 75 %

3 – 4 DNY

Tento trek se pyšní přízviskem „nejjižnější trek světa“. Důvod je jednoduchý – nachází se v Ohňové zemi a více na jih už je jen Antarktida. Podnebí je zde přesně takové, jako si myslíte. Neustále se mění 4 roční období a ačkoliv jeden den jdete skoro v tričku, následující ráno našlapujete po sněhu. Jedná se o pravou patagonskou divočinu, která je sice krátká, ale intenzivní. Původně jsem si chtěl trek nalehko přeběhnout jako jednodenní výlet a jsem rád, že z plánu sešlo. Vítr tu do člověka šije o sto šest a pokud nemáte dobré orientační schopnosti, rozhodně si vemte GPSku. Skvělá lahůdka! :-)


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

CORDILLERA HUAYHUASH

3.5/5

PERU

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 75 %

5 – 8 DNÍ

Tento trek bývá často označován jako jeden z nejkrásnějších na světě. Za mě tomu tak není. Je sice pravda, že máte na 30-ti km² neskutečně pestrou krajinu plnou malebných údolí, ledovců a ikonických štítů. Místní „vyděrači“ však celkový dojem naprosto kazí a asi by jim měl někdo vysvětlit, že pokud si účtují takto nemalé peníze (za 6 dní jsme zaplatili cca 1400 Kč / os), měli by udělat alespoň nutné minimum pro samotnou údržbu treku. Kdyby se jednal o předem stanovený permit, neřeknu ani slovo. Problém je však ve stylu vybírání, kdy nikdy dopředu nevíte za co / kdy a kolik budete platit. Také je nutnost se před trekem řádně aklimatizovat. Většinu času se zde pohybujete ve výšce nad 4 000 metrů a přechází se i 5 000 metrů vysoká sedla.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

JEZERO INARI

2.5/5

FINSKO

PROSINEC – BŘEZEN

NÁROČNOST: 40 %

4 DNY

Variant na přechod jezera Inari existuje celá řada. My jsme zvolili možnost, kdy jsme nechali auto „in the middle of nowhere“ na západní straně jezera, strávili tři noci na open huts v rámci jednotlivých ostrovů a po čtyřech dnech došli na východní stranu jezera. Podmínky jsme neměli špatné, ale mohly být lepší. Teplota byla buď lehce pod nulou nebo lehce nad. Nicméně až na jedno místo byl led silný a bez problémů. Zázemí jednotlivých chaloupek bylo na špičkové úrovni a rozhodně mohu podobnou výpravu doporučit. Hlavně si sežeňte saně a běžte na lyžích. S batohem na sněžnicích to může být dost oser.

Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

ISFJORD RADIO

4.2/5

ŠPICBERKY

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 70 %

8 – 10 DNŮ

Na začátek treku se jede lodí a varianty jak se dostat z Isfjord stadion do Longyearbyenu jsou dvě. Severní cesta se občas chodí, ale ta naše jižní se nechodí skoro vůbec. Vyžaduje totiž překrosení ledovce a několik brodů. Když k tomu člověk přičte nutnost držení hlídek kvůli medvědům a povinnost mít sebou zbraň, jedná se o opravdu kvalitní dobrodružství. My jsme měli brutální kliku na počasí, nepršelo nám vůbec a měli teploty až ke 20 °C. Určitě doporučuji mít sebou 20 metrů dlouhou repku kvůli brodům a ledovci. Jinak trek byl super a moc se mi líbil! Upřímně jsem se obával, že to bude podobná nuda jako grónský Arctic Circle Trail, což se naštěstí nepotvrdilo.

Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

UKRAJINSKÉ KARPATY

4/5

KYRGYZSTÁN

 CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 45 %

6 – 10 DNÍ

Trek jsem absolvoval formou přeběhu na přelomu května a června. Byla abnormálně nízká teplota a první 3 dny jsme měli vyloženě zimní podmínky. Velkou výhodou je, že se dá celý trek absolvovat se spaním v teple na posteli a bez nutnosti tahat si velké množství jídla. Příroda je tu překrásná a prakticky bez turistů. S místními se dá dobře domluvit (často i česky) a mají nás tu rádi. Přechod není vůbec technicky náročný, ale je tu málo zdrojů vody a také je tu šance střetnutí s medvědem. Několikrát jsme se také snažili přejít některé části v zimě na sněžnicích, ale nikdy nám nevyšlo dobré počasí. V zimě to tu má velké kouzlo a v případě dobrého počasí to je velká pecka!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

KARAVSHIN

4/5

KYRGYZSTÁN

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 75 %

6 – 9 DNÍ

Náročnější trek, než by se na první pohled mohlo zdát. Oblast Batkenu bývá zmítaná občasnými konflikty a ačkoliv jsme nikde neměli žádný problém, panuje v regionu napětí. Samotný trek je náročný především díky náhlým změnám počasí (časté bouřky), velkému vedru a také zde mají skoro všichni problémy s trávením. Všechny noci jsme spali ve výšce kolem 3 000 metrů. Zdolali jsme 3 sedla 3 700 metrů vysoká a jedno sedlo 4 300 metrů, ze kterého se dá vyjít na nepojmenovaný kopec, který je ještě o 500 metrů vyšší. Jinak se jedná o překrásnou přírodu a kilometrové stěny opravdu stojí za to! Do toho stáda koní, zelené louky a divoké řeky. Nádhera!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

ARCTIC CIRCLE TRAIL - POLÁR

4.5/5

GRÓNSKO

ÚNOR – DUBEN

NÁROČNOST: 75 %

6 – 9 DNÍ

Tento trek jsem absolvoval již v létě 2017 a moc se mi líbil. Dlouho mě lákala jeho zimní varianta, která vede velký důraz na kvalitní vybavení. Teploty zde mohou padnout pod – 30°C a je opravdu potřeba brát v potaz extrémně zateplené vybavení. Velkou výhodou je přítomnost chalup zdarma, které jsou strategicky rozmístěné po celé délce treku. My v nich spali každý den a jsou vybavené kamny – je potřeba vlastní petreolej. Díky tomu bychom se obešli i bez stanu. Celá trasa se jde po skútrové stopě a každý den jsme potkali nějaké lidi. Díky skvělé partě lidí a polární záři se jednalo o jednu z nejlepších akcí, kterou jsem pro Expedition club jel!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

STARÁ PLANINA

4/5

BULHARSKO

 CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 45 %

6 – 10 DNÍ

Stará Planina je nejdelší pohoří Balkánu a je dlouhá přes 500 km. My jsme si vybrali její 180-ti kilometrový úsek ze Shipky do obce Mirkovo. Opravdu krásný trek, který nemá chybu! Chalupy tu jsou každých cca 20 km, kde se dá pohodlně vyspat a najíst. Není potřeba tahat žádné těžké batohy a můžeš jít / běžet hezky nalehko. Terén není technicky náročný a připomíná Malou Fatru. Většinou holý hřeben a občas nějaká ta skalka. Vody byl v polovině června dostatek a možná bych volil kvůli počasí závěr června. Doporučuji letět do Sofie a odtud vlakem a busem do Shipky. Autem to sem trvá přes 13 hodin a dlouho se čeká na maďarsko – srbské hranici. Jinak trek super a prakticky bez lidí!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

BALTORO TREK

3.5/5

PÁKISTÁN

 ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 75 %

10 – 14 DNÍ

Baltoro trek se nachází v pákistánské části Karákóramu a máš zde možnost na jednom místě vidět čtyři osmitisícovky (K2, Broad Peak a oba Gasherbrumy). Trek je krásnej především díky výhledům, ale jinak se jedná o stereotyp. člověk se 10 dní motá mezi nekonečným labyrintem šutrů. Většina ledovce Baltoro je totiž pokryta kameny a šotolinou. Na trek se může jen v doprovodu místní agentury, takže stojí kolem 2 000 USD a v ceně je průvodce s nosiči, doprava a jídlo. Komunikace s Pákistánci je dost náročná a nedá se jim téměř v ničem věřit. Samotný trek je náročný především kvůli výšce. Většinu času člověk stráví nad 4 000 metrů a nejvyšší bod je Gondokhoro pass, který má 5 600 metrů. I když se jde díky nosičům nalehko, jedná se o náročný přechod.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

MALLORCA GR221

3.8/5

ŠPANĚLSKO

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 40 %

4 – 7 DNÍ

Trek GR221 se nachází na španělské Mallorce a dá se absolvovat prakticky celoročně. Někdo začíná trek už ve městě Port d’Andratx, jiní v Sant Elmu a také jeho konec se liší dle preferencí buď ve městě Pollenca nebo v jeho nedalekém přístavu. Celkově má trek cca 120 kilometrů s 5 000 metrovým převýšením. Každých cca 20 kilometrů je vesnice nebo město, kde se dá přespat a dá se tedy trasa absolvovat nalehko se spaním na posteli. My jsme ji přebíhali nalehko v průběhu března 2023 a sekali jsme se zde se zbytky sněhu a se spoustou povalených stromů (vichřice). Trať vede přes celé pohoří Serra Tramuntana, které patří pod UNESCO a kombinuje horské stezky mezi skalisky s lesními pěšinami a cesty mezi sady. Moc hezký trek!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

RÉUNION GR2

4.7/5

FRANCIE

 CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 65 %

5 – 12 DNÍ

Réúnion je naprostý klenot indického oceánu. Přeběhli jsme celý ostrov ze severu na jih. Začali jsme v hlavním městě Saint Denis a skončili v Basse Vallée. Cestou jsme také vystoupili na nejvyšší horu Piton des Neiges (3 070 m) a také na aktivní sopku Piton de la Fournaise (2 632 m). Na celé trase uběhli cca 180 km a nastoupali kolem 10 000 metrů převýšení. Celá trasa je technicky poměrně dost obtížná. Strmé výstupy i sestupy, které jsou často v kamenných polích. Velká část trasy vede džunglí ve vysokých teplotách a vlhkostech. Občas se člověk nevyhne exponovanějším místům, které budí respekt. Ostrov je extrémně různorodý a nachází se tu nejen džungle, ale také ledy evropského typu, lávová pole, kamenitý horský terén i louky. Opravdu krásné místo!


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

PŘEHLED VÝSTUPŮ

ELBRUS (5 642 m)

3.3/5

RUSKO

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 70 %

2 – 3 DNY (+ AKLIMATIZACE)

S dobrou aklimatizací a počasím není výstup normálkou extrémně náročný. Aklimatizovali jsem se na Kazbeku a při samotném výstupu jsme spali na kopci 2 noci. Z naší (jižní strany) se jde skoro celou dobu po sjezdovce a až do 3 800 metrů se dá vyjet lanovkou. Nejedná se o příliš hezký výstup, ale výhled stojí za to a také je to ideální kopec na posunutí výškového limitu. Ostatně i díky tomu tu chodí tolik lidí…


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

MT. BLANC (4 810 m)

3.6/5

FRANCIE

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 80 %

2 – 3 DNY (+ AKLIMATIZACE)

Na mont blanc jsem se celkem vydal třikrát a jen v jednom případě jsem byl úspěšný. Vždy mě tam totiž potrápilo počasí a nedostatek času. Opět zde ale platí, že s dobrou aklimatizací a předpovědí se nejedná o nic hrozného. Jen tu leze obrovské množství lidí (bacha na kameny), což člověka může odradit. Jediným nepříjemným místem je Grand Couloir, kde si člověk musí dát opravdu pozor a ráno vystartovat opravdu brzo. Ideální aklimatizace před výstupem je nedaleké gran paradiso. Často se tu také mění podmínky a legislativa výstupů – možnosti spaní, výbava, průvodce. Před odjezdem si vše raději zkontrolujte u oficiálních zdrojů.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

GRAN PARADISO (4 061 m)

3.5/5

ITÁLIE

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 65 %

1 – 2 DNY

Na Gran paradiso jsme se vydali v rámci aklimatizace na mont blanc. normálka není přilíš náročná a díky chalupě „Frédéric Chabod“ se jedná o poměrně komfortní výstup. Opět je tu spousta lidí, které mohou výstup stížit a závěrečná pasáž až na samotný vrchol je trochu techničtější (vyžaduje jištění) a většina lidí ji proto vynechává.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

PICO DE TEIDE (3 718 m)

3/5

ŠPANĚLSKO

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 50 %

1 – 2 DNY

Jednoduchý kopec ideální pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet základy vysokohorských výstupů. Dá se tu dobře otestovat aklimatizace organismu a také schopnost zvládnout dlouhé táhlé stoupání. Pěšky se dá vyjít až na vrchol jen do určité hodiny a pak už vás tam bez vstupenky na lanovku nepustí. Pokud chcete přespat na chalupě (jako my), musí se udělat rezervace dopředu. Také musíte získat permit (zdarma), pokud na chalupě spát nechcete. Jinak při východu slunce teide vrhá největší evropský stín, který jde pouhým okem spatřit. Skvělá podívaná, ale leze tu hodně lidí.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

KAZBEK (5 033 m)

3.2/5

GRUZIE

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 70 %

2 – 3 DNY (+ AKLIMATIZACE)

Poslední dobou velmi oblíbený především pro to, že se jedná o poměrně lehce zdolatelnou pětitisícovku. Já zde byl dvakrát a v obou případech neúspěšně. Poprvé se jednalo o aklimatizaci před elbrusem a měli jsme jen jeden vrcholový den, který bohužel nevyšel. Rok na to jsme se vyrazili v květnu, kdy tu byly ještě zimní podmínky a ty byly opravdu mizerné. Při dobré aklimatizaci a počasí se nejedná o náročný kopec. Jen se tu jde po ledovci a chce to mít komplet ledovcovou výbavu a také mít zkušenosti z případným vytahováním z trhliny. Ve vrcholových partiích jich je poměrně dost…


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

DHAMPUS PEAK (6 035 m )

4.3/5

NEPÁL

BŘEZEN – KVĚTEN, ZÁŘÍ – LISTOPAD

NÁROČNOST: 85 %

10 – 14 DNÍ

Na Dhampus Peak jsem vylezl v rámci Dhaulagiri treku. samotný KOpec není nějak zvlášť krásný, ale při dobrém počasí tu může být skvělý výhled na vrchol Tukuche a sedmou nejvyšší horu světa, Dhaulagiri. Pokud chcete vylézt na nějakou šestitisícovku, vybral bych si jiný vrchol. Dhampus je vhodný spíše pro ty, kteří jdou okruh kolem Dhaulagiri a v samotném závěru si při dobrém počasí vyběhnou za pár hodin na Dhampus. Jelikož se kopec nachází na konci treku, dá se na něj vycházet i z Marphy. V tomto případě však musíte být perfektně aklimatizovaní, protože tu na 5 km délky zdoláte 2 000 metrů převýšení.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

JEBEL TOUBKAL (4 167 m)

3.2/5

MAROKO

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 60 %

2 DNY

Nejvyšší hora Severní Afriky a Vysokého Atlasu je v pohodové dochozí vzdálenosti od vesnice Imlil. Nejedná se o fyzicky a technicky náročný výstup, nicméně se člověk dostane do více než 4 000 metrů. My jsme jedno odpoledne vyšli na chalupu pod Toubkalem (jsou tu 2 a dá se tu půjčit komplet vybavení) a další den jsme brzo ráno vyrazili směr vrchol. Doporučuji mít mačky, cepín jsem nepoužil ani jednou. Problémem může být nedostatečná aklimatizace, protože do Maroka se většinou nejezdí vyloženě na hory a Toubkal je spíš zpestřením programu. Tak bacha na to.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

GERLACHOVSKÝ ŠTÍT (2 655 m)

4/5

SLOVENSKO

ČERVEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 60 %

1 DEN

Gerlach vnímám jako nepsanou povinnost každého správného československého horala. Na vrchol vede několik cest a my jsme vzhledem k zimním podmínkám zvolili pro výstup i sestup  Batizovský žlab (běžně slouží jen pro sestup). Jelikož jsem byl se skupinkou 3 málo zkušených lidí, museli jsme mít 2 průvodce (při letních podmínkách může být 1 průvodce na 3 osoby). Na Gerlach může člověk bez průvodce jen pokud je registrovaný horolezec (alespoň musí mít ČHS) a nesmí vystoupit lehčí cestou než 2+ UIAA. Výstup není urientačně náročný a technicky už to není vyloženě choďák a musí se místy zajistit. Nicméně se nejedná o nic šíleného a dá to každý průměrně trénovatný člověk.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

HUAYNA POTOSÍ (6 088 m)

4/5

BOLÍVIE

KVĚTEN – ZÁŘÍ

NÁROČNOST: 80 %

 2 DNY

Nejedná se o technicky náročný kopec, ale vyžaduje alespoň několikadenní aklimatizaci (v našem případě 9 dní) a štěstí na počasí. Jeden den jsme vyšli na chalupu v 5 300 metrech, kde jsme se najedli a šli jsme brzo spát. Následoval budíček o půlnoci a chvíli po 1:30 jsme si nazuli mačky a pokračovali směr vrchol. Počasí nám vyšlo na jedničku a kromě jedné menší laviny (uvolnil se sérak cca 200 metrů od nás) se žádné velké vzrůšo neudálo. Přeskočili jsme pár trhlin a kolem 7:00 jsme dosáhli vrcholu. Z 10 lidí ho vylezlo 8, což je podle mě skvělý výsledek. Měli jsme sebou jednoho průvodce na 2 osoby a celý balíček na 2 dny s vybavením a jídlem vyšel na 800 BOB (cca 2 700,- CZK).


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

ARARAT (5 137 m)

2.5/5

TURECKO

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 60 %

4 DNY

Nejvyšší hora Turecka leží na východě země u íránsko – arménských hranic. Dostat se sem dá nejlépe letecky přes Istanbul do Igdiru a z Igdiru pod kopec autem. Jeden den člověk šlape do základního tábora ve výšce 3 200 metrů, další den do výškového tábora ve 4 200 metrech, třetí den výstupu ho čeká vrchol a poslední den sestup zpět k autu. Od výšky 4 900 metrů musí člověk nazout mačky a šlape se po ledovci. Cepín, sedák a helma nejsou potřeba. Jinak na Ararat se musí s průvodcem a cena permitu se pohybuje kolem 200 € ve které je započítaný i místní průvodce.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

IZTACCÍHUATL (5 230 m)

2/5

MEXIKO

LISTOPAD – LEDEN

NÁROČNOST: 60 %

2 DNY

Třetí nejvyšší hora Mexika není sice příliš technicky náročná, ale určitě se ji nevyplatí podceňovat. Minimálně vyžaduje alespoň několikadenní aklimatizaci a štěstí na počasí. Doporučuji zde nechodit během víkendů, protože je tu mraky lidí, kteří se absolutně neumí pohybovat v horském terénu. Byli jsme tu v neděli a lidí tu bylo jako na Václaváku. Je tu sice bivak pro cca 30 lidí, ale my jsme se tam nevešli a doporučuji stan. Voda zde není vůbec a je ji potřeba vzít cca 6 litrů. Od bivaku následuje cca 500 metrů dlouhé stoupání, které vyžaduje trochu lezecké praxe. Nejedná se o nic extra náročného. Kousek pod vrcholem se také nachází 300 metrů dlouhý ledovec a je potřeba mít mačky s helmou.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

PICO DE ORIZABA (5 636 m)

3/5

MEXIKO

LISTOPAD – BŘEZEN

NÁROČNOST: 65 %

2 DNY

Nejvyšší hora Mexika budí už z dálky respekt. Podobně osamocené vulkány přitahují rychlé změny počasí a člověk musí být opatrný, aby zde nechytil bouřku. Šel jsem na vrchol z jihu a prakticky až do 4 700 metrů by se dalo vyjet na motorce. Nachází se tu prostorná chata, kde jsme byli prakticky sami. Od chaty to je na vrchol cca 5 hodin (2 km / 950 m) a většinu času se jde buď sutí nebo se kličkuje mezi skalkami. Orientačně ani technicky to není nic náročného, ale určitě doporučuji mít helmu a mačky. Svah je prudký a občas někdo uvolní kámen. Byl bych opatrný na to, co necháte na parkovišti v autě – nám obě auta vymlátili a vykradli pár drobností.


Článek / Fotky / Vybavení / GPS / Další info

NEJ. EVROPSKÉ VRCHOLY

– NEHODNOCENO –

EVROPA

CELOROČNĚ

NÁROČNOST: 40 % a méně

1 DEN

GOLEM KORAB (2 764 m) – Č / F / V / G / I

COMA PEDROSA (2 944 m) – Č / F / V / G / I

BOSANSKI MAGLIĆ (2 386 m) – Č / F / V / G / I

MUSALA (2 925 m) – Č / F / V / G / I

ZLA KOLATA (2 534 m) – Č / F / V / G / I

HALTI (1 324 m) – Č / F / V / G / I

GJERAVICA (2 656 m) – Č / F / V / G / I

HOVERLA (2 061 m) – Č / F / V / G / I

BEN NEVIS (1 344 m) – Č / F / V / G / I