Co mě napadne, když se řekne název filmu Špinavý trik? Tak především skvělé herecké obsazení v čele s neuvěřitelným Christianem Balem a úsměvná retro doba přelomu 70. a 80. let. Všechno ostatní se mi vykouří z hlavy během následujících několika týdnů…
Nemůžu si pomoct, ale každou zimu se setkáváme se snímky, které jsou cílené na získávání Oscarů. Filmy, které útočí na filmovou akademii americkým patriotismem a těží z historických reálií. Přesně takový byl loňský Argo, který si odnesl 3 zlaté sošky (mimo jiné i za nejlepší film) a jelikož má Špinavý trik 10 nominací, tak nikdo nepochybuje o tom, že by některou z nich nedokázal proměnit.
Špinavý trik se točí kolem milenecké dvojice podvodníčků (Christian Bale, Amy Adams), kteří jsou chyceni při činu a aby nešli bručet, tak se musí spolčit s agentem FBI (Bradley Cooper) a narafičit na několik vlivných lidí (starostu (Jeremy Renner) a kongresmany) korupční past. Příběh filmu zpestřují vedlejší dějové linie, na které není ze začátku kladen příliš velký důraz, ale postupem času získávají na váze a především díky nim divák natuší, jak to celé dopadne. V nejnovějším počinu režiséra Russella se všichni snaží přechytračit navzájem a po nějaké době máte dokonalý guláš v tom, kdo je vlastně na čí straně. Příběh rozhodně nepostrádá logiku, ale chybí mu ten správný spád a více než 130´ dlouhá stopáž je zkrátka trochu moc.
Špinavý trik je především přehlídkou mistrovského hereckého umění. Od dob prvního novodobého Batmana jsem si oblíbil herce Christiana Bala a ten je vždy zárukou kvality. Bale je hereckým chameleonem, který jeden rok hraje nespavého mechanika (55 kg), následně si vystřihne roli svalnatého Batmana (86 kg) a ve Špinavém triku obtloustlého podvodníka (100+ kg). Opravdu obdivuji herečky a herce, kteří pod diktátem realismu dokáží pro svou roli, udělat prakticky cokoliv. Brilantní herecké výkony vyšvihly každého ze čtveřice hlavních protagonistů na nominaci na Oscara a právě na nich je postaven celý film. Další uznání si dílo zaslouží za perfektní kostýmy, účesy a stylový soundtrack.
Nemůžu si pomoct, ale Špinavý trik je pro mě takové druhé Argo. Nepopírám, že za to může doba 80. let, do kterých jsou oba snímky laděné a určitě se nejedná o špatný film. Jen prostě nesouhlasím s tím, že by se měla podobná díla hodnotit jako vrchol roční kinematografie a sbírat metály jen proto, protože vešly do kin měsíc před udílením Oscarů. Mé hodnocení: 3/5
Odkaz na ČSFD, recenze na avmania.cz