Nejsem fanoušek rasově motivovaných filmů a opravdu se nepotřebuji dívat na to, jak někdo někoho bezdůvodně psychicky a fyzicky terorizuje. Tento typ filmu uznávám jen v případě, že se jedná o příběh založený na pravdivé události a je natočený proto, aby se z něj lidstvo ponaučilo a neupadl v zapomnění. Právě proto jsem přistupoval k snímku 12 let v řetězech zdrženlivě a kdybych si nechtěl prohlédnout všechny letošní adepty na Oscara za nejlepší film, tak se na něj nejspíš ani nepodívám.
Začátek příběhu se datuje do roku 1841, kdy se Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor) stane obětí únosu a skončí jako otrok spoutaný v řetězech. Solomon je totiž Američan tmavé pleti a od této chvíle je jeho jediným osudem dřina na plantáži pod bičem otrokáře související se snahou o přežití. Hlavní hrdina prožívá 12 let strádání a při své nemilosrdné pouti poznává snad všechno, co černého otroka může potkat. 12 let v řetězech je film založený na pravdivé události a je natočený na základě stejnojmenné knihy, kterou sám Solomon sepsal.
Divák si dosytosti „užije“ redukování života na pouhé přežívání a proměnu člověka ve zvíře (resp. majetek). Jelikož kromě úvodu nejste informováni o čase a místě dění, tak trpíte ztrátou povědomí o časoprostorových souvislostech. Brilantní herecké výkony jen podtrhávají svědectví o zvěrstvech, jichž se bílý muž dopustil na rase, kterou považoval za podřadnou. Po shlédnutí nejnovějšího počinu Steva McQueena jsem se neubránil pocitu, že je dílo především o přijetí cizí identity a traumatické ztrátě sebe sama. Já osobně nedokáži objektivně posoudit kvalitu tohoto snímku, protože daný žánr opravdu nemusím a iritují mě scény, při nichž se kamera zaměřuje minutovým záběrem na hlavního hrdinu, který smutně kroutí očima a krabatí čelo na znamení žalu. 12 let v řetězech si jisto jistě najde své diváky a určitě sáhne po nějaké té zlaté sošce. Nicméně se nejedená o můj šálek čaje a měl jsem co dělat, abych film vůbec dokoukal. Mé hodnocení: 3/5
Odkaz na ČSFD, recenze na moviezone.cz