Austrálie – tipy na výběhy v okolí Sydney

Sydney – budova opery, skvělé jídlo a multikulturalismus. To jsou základní asociace, která mě při vyslovení názvu největšího města Austrálie napadnou. Rozhodně bych před pár týdny netušil, že je celé město doslova obklíčeno národními parky a tudíž nabízí perfektní možnosti běhání v atraktivní přírodě. Když jsem se zeptal svého hostitele Ondřeje Pavlů ohledně plánování své australské výzvy na zajímavé trailové destinace, vysypal z rukávu hned tři různé lokality, které jednoznačně musím vidět.

20-2-17_plan

1. The Coast Track (Royal National Park)
30 km dlouhý single trek podél pobřeží Tichého oceánu skrz nejstarší australský park . Nezní to skvěle? Jednou z možností zaběhnutí výzvy byl opravdu luxusní trek z Otfordu do Bundeeny. Na několika desítkách kilometrech překonáváte písečné pláže, duny a skalní plotny a celé místo umocňují překrásné výhledy na okolní krajinu. Nevýhodou je, že kdybych se rozhodl běžet výzvu právě zde, musel bych si ji uměle protáhnout o nějaký další kratší okruh. Také přítomnost moře není zrovna ideální, protože vlhkost vzduchu je opravdu nesnesitelná a opravdu dokáže člověka položit na lopatky. Naopak výhodou je, že z centra Sydney jsem na startu treku za 70 minut a výhledy do okolí vás opravdu posadí na zadek.

Více informací

20-2-17_kos10

2. Blue Mountains National Park
100 km západně od Sydney se tyčí protáhlý řetězec hor s idylickým názvem Blue Mountains, neboli Modré hory. Tento název si místo získalo díky modrému oparu, který se za horkých dnů snáší nad celou krajinou. Opar vzniká tím, že se v extrémních teplotách vypařují oleje z listů eukalyptů a řeknu vám na rovinu, že vůně v kombinaci s výhledy byla jednou z nejpamětihodnějších věcí, které jsem si z Austrálie odvezl. V tomto národním parku najdete nepřeberné množství atraktivních tras a trailů – jenom si vybrat! Jako inspiraci můžete použít Ondrův článek o závodu na trase Six Foot Tracku. Já jsem sice tento trek neabsolvoval, nicméně celé Blue Mountains jsou jedna velká pecka. Jediná škoda je, že cesta vlakem ze Sydney trvá přes 2 hodiny a ve všední dny se může značně prodražit. Na druhou stranu v neděli máte cestování v Sydney a okolí za 2,5 dolaru a to je ideální čas, kdy se sem přes Katoombu vydat. Jen se musíte obrnit trpělivostí, protože bezprostřední okolí Katoomby je plné turistů a chvíli trvá, než se prokousáte davem.

Více informací

20-2-17_kat

3. The Great North Walk
250 km dlouhý trek z Newcastlu do Sydney se nakonec ukazuje jako nejvhodnější alternativou pro mou výzvu především díky zdrojům vody. Celý trail je neskutečně různorodou a pestrou záležitostí a mít více času, rozhodně bych si ho rád proběhl komplet celý. Protíná hned několik národních parků (Brisbane Water National Park, Lane Cove National Park…) a nabízí snad nejkoncetrovanější ukázku všeho, co se dá na východním pobřeží Austrálie vidět. Chvíli cupitáte kamenitou stezkou, občas se dostanete na dřevěnou lávku a úplně nejvíce se mi líbí singletracky podél vody. Já jsem se rozhodl pro jeho závěrečnou část vedoucí z Brooklynu do Sydney. Nejlepší na tom všem je, že cesta do Brooklynu trvá hodinku a máte před sebou přes 60 km stezky překrásnou přírodou zpět do centra Sydney. Ke všemu hraje do karet fakt, že se dá trasa libovolně zkrátit a nastoupit na vlak už dříve nebo si také v některém z menších městeček doplnit zásoby. Ideální trasa pro mé účely! :)

Více informací
Nástřel trati
Parametry: délka cca 60 km, převýšení 2 200 m

20-2-17_gnw

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *